Komunikat o błędzie

  • Notice: Undefined index: format w node_tokens() (linia 158 z /var/www/ostrowmaz/modules/node/node.tokens.inc).
  • Notice: Undefined index: format w metatag_tokens_alter() (linia 56 z /var/www/ostrowmaz/sites/all/modules/metatag/metatag.tokens.inc).
-A +A
11.11.2018
Miejskie obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości

Mszą świętą za Ojczyznę w kościele pw. Wniebowzięcia NMP rozpoczęły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Po nabożeństwie delegacje władz samorządowych, organizacji kombatanckich, społecznych i młodzieżowych, instytucji i zakładów pracy oraz mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej zebrali się na Placu Wolności. Wspólnie odśpiewali Hymn Państwowy, Miasto wzięło udział w akcji „Niepodległa do hymnu”. Chwilę później w niebo poleciało sto biało-czerwonych balonów.

Następnie głos zabrał burmistrz Jerzy Bauer, który mówił o setnej rocznicy odzyskania niepodległości, jako potężnym dziedzictwie. - Naszym zadanie jest przenosić to dziedzictwo w przyszłość, doceniać je i mówić młodszym. Dodał też, że - Walka o osobistą wolność, niepodległość i budowanie państwa polskiego jest częścią kodu genetycznego Polaków. Częścią tego kodu jest też umiejętność i zdolność do stawania ramię przy ramieniu w momentach przełomowych – powiedział. Na zakończenie zwrócił się do mieszkańców - Radujmy się i odczuwajmy dumę z tego, że możemy uczestniczyć w obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Niech żyje Polska!

W dalszej części uroczystości zebrani pod Dębem Wolności obejrzeli część artystyczną w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2. Odczytany został także Apel Pamięci, po którym żołnierze z Pododdziału Honorowego Wojska Polskiego wykonali salwę honorową. Delegacje złożyły kwiaty pod pamiątkowym obeliskiem. Na zakończenie odegrano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości asystę honorową zapewnił 22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie oraz żołnierze z 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wartę honorową pełnili harcerze 29. Drużyny Harcerskiej „Pogodni” oraz 40. Ostrowskiej Wielopoziomowej DH „Horyzont” z SP Nr 4. Nie zawiodły także zuchy z 1. PGZ „Przyjaciele ze stumilowego lasu”.

Po uroczystościach na Placu Wolności delegacja władz miasta złożyła wiązankę kwiatów na grobie burmistrza Ludwika Mieczkowskiego na cmentarzu parafialnym. Po południu w kościele pw. Świętego Jozafata w Komorowie odprawiona została msza święta za Ojczyznę.

Uroczystościom obchodów Święta Narodowego 11 Listopada towarzyszy w Ostrowi Mazowieckiej wiele wydarzeń organizowanych przez miejskie jednostki oraz lokalne organizacje. Wieczorem w hali MOSiR lokalni artyści zaprezentowali musical „Ramię w ramię ku niepodległości”.

Transmisja z obchodów prowadzona była na profilu Urzędu Miasta na Facebooku.

Ewelina Szczapa